Ostatnie takie wybory?
Tata, a ty głosujesz na PiS czy na PO? – zapytało jedno z moich dzieci, nielicho mnie zaskakując. Dlaczego? Bo pytanie padło wprawdzie przed wyborami, tyle że samorządowymi, a w nich przecież różnej maści komitetów wyborczych startuje zawsze bez liku. To było lata temu, ale już wtedy partie Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego potrafiły do tego stopnia podzielić się Polską, że duopol jako oczywista oczywistość zagnieździł się w głowie niespełna 10-letniego dziecka.
Czy tak będzie już zawsze? Na tydzień przed wyborami prezydenckimi otwieramy „Plusa Minusa” dużym wywiadem z badaczem opinii Marcinem Dumą, który wieszczy upadek owego duopolu. Jego badania wskazują, że wyborcy rozglądają się za kimś nowym, kto złoży im atrakcyjną obietnicę. Prowadzący rozmowę Piotr Zaremba odnosi się do jego tezy sceptycznie – i tym lepiej dla tekstu! Zachęcam do sprawdzenia, czyje argumenty bardziej do państwa trafiają.
Zaglądamy też na Śląsk, gdzie podziały na zwolenników PO i PiS okazują się zupełnie nieoczywiste. W wywiadzie z Lechem Wałęsą i tekście o Aleksandrze Kwaśniewskim wracamy zaś do postaci prezydentów z czasów, gdy Polska nie żyła jeszcze w cieniu rywalizacji Tuska z Kaczyńskim.
Sporo miejsca poświęcamy 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Czy o tamtej wojnie zostało coś do opowiedzenia? Nowa akcja Muzeum Powstania Warszawskiego przekonuje mnie, że jest to możliwe. Na czym będzie polegała, mówi w wywiadzie Jan Ołdakowski. Tomasz Piechal w fascynujący sposób pisze zaś o rosyjskim micie zwycięstwa nad faszyzmem, który to mit wcale nie zawsze odgrywał taką rolę, jaką nadał mu Putin.
W kulturze dużo o kinie – portret Nicole Kidman, recenzje „Szpiegów” Stevena Soderbergha czy „Surfera” z Nicolasem Cagem (trudno uwierzyć, jak bardzo ten aktor zmienia ostatnio swój wizerunek) – i książkach. Autorki tekstu o literaturze Young Adult (jak pisaliśmy tydzień wcześniej pełnej wulgaryzmów, scen erotycznych i błędów językowych) biorą w obronę młode pisarki i czytelniczki.
W świetnej formie nasi felietoniści. Michał Szułdrzyński o tym, czy liberalizm może być sexy, Tomasz Terlikowski – co jest naprawdę istotne w wyborze, jakiego dokonują kardynałowie, a Kataryna – o ratowaniu kariery Karola Nawrockiego. Mariusz Cieślik przekonuje zaś, że rośnie liczba zainteresowanych poglądami człowieka z gaśnicą. Przyznaję, że trochę mnie zaniepokoił, bo nie chciałbym, żeby mojemu przyszłemu wnukowi oczywiste wydało się pytanie: – Dziadku, czy głosujesz na Grzegorza Brauna?