Samorząd
Samorząd 08.05.2025
Codzienny Newsletter Informacyjny
MEN zapowiada rewolucję w sieciowaniu szkół. Będą istotne zmiany dla samorządów
Rezygnacja z wiążącej opinii kuratora przy sieciowaniu szkół, ułatwienia w tworzeniu zespołu szkół tego samego typu czy zmiany w tworzeniu oddziałów łączonych w małych szkołach – to niektóre zmiany w Prawie oświatowym zapowiedziane przez MEN. Konsultacje nowego projektu mają rozpocząć się niebawem.
W programie ochrony ludności budowa sieci lądowisk przy szpitalach i tabor miejski umożliwiający ewakuację rannych
Remonty schronów w pierwszej kolejności będą prowadzone na wschodzie, a przy szpitalach powstanie sieć lądowisk m.in. dla wojskowych śmigłowców - wynika z projektu Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, do którego dotarła PAP. Kupowane przez samorządy autobusy muszą umożliwiać przewóz rannych.
Wolne dni dla członków komisji wyborczej? PIP wyjaśnia, kiedy przysługują
„Członkowie komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania, na dzień liczenia głosów, a także na dzień bezpośrednio po zakończeniu liczenia głosów. W tych dniach pracownik zachowuje pełne prawa ze stosunku pracy” – wskazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
Wcześniejsze emerytury dla samorządowców? – ZMP odżegnuje się od pomysłu 
Stanowisko Komisji Małych Miast ZMP dotyczące emerytur dla samorządowców nie jest absolutnie stanowiskiem Związku Miast Polskich – zaznaczono w rozesłanym do mediów komunikacie ZMP.
Specjalny fundusz dla średnich miast? MFiPR nie wyklucza nowego programu
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła priorytety średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 r. Nie wykluczyła przy tym powstania specjalnego funduszu dla średnich miast.
Strona internetowa szkoły może pełnić funkcję Biuletynu Informacji Publicznej
Szkoły nie mają obowiązku zakładania nowej strony internetowej na potrzeby prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej. Taką funkcję może spełniać dotychczasowa strona placówki – poinformowało kuratorium oświaty w Kielcach.
Kiedy podwyżki w samorządach? MRPiPS: projekt wkrótce zostanie przekazany do dalszych prac
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zostanie wkrótce przekazany do dalszych prac legislacyjnych – poinformowało MRPiPS w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP. Chodzi o przepisy wprowadzające wyższe stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Miliony złotych dla samorządów na poprawę dostępności pływalni – wystartował nabór z FERS (regulamin)
Do 30 czerwca br. jednostki samorządu terytorialnego będące właścicielami basenów mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji zwiększających ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Do podziału jest 42,8 mln zł z unijnego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Miasta są pełne kleszczy - nowe badanie naukowców z UW
Kleszcze to nie tylko problem lasów i łąk. Jak potwierdziło nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, pasożyty te występują bardzo licznie również w miastach: w parkach, ogrodach botanicznych, na prywatnych posesjach, a nawet terenach przedszkoli. Co więcej, są aktywne wcześniej, niż się powszechnie uważa.
Sprawa podręczników dla mniejszości narodowych. Jest stanowisko MEN (dokument)
Ewentualne wprowadzenie nowego rozwiązania, polegającego na zobowiązaniu ministra edukacji do pełnienia roli wydawcy podręczników dla społeczności mniejszościowych, wymagałoby istotnych zmian, w tym zapewnienia odpowiednich kadr, a także możliwości prawnych i organizacyjnych – poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
Transport publiczny, a potrzeby osób starszych. MI wyjaśnia
Planując i organizując przewozy o charakterze użyteczności publicznej należy uwzględnić potrzeby osób starszych – poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec w odpowiedzi poselską interpelację.
Materiał promocyjny
Przelew na konto dziecka a darowizna - poznaj różnice
Przesyłanie pieniędzy między członkami rodziny jest proste, szczególnie gdy każdy ma własne konto bankowe. Warto jednak wiedzieć, że takie przelewy mogą podlegać kontroli ze strony urzędów skarbowych. Gdy kwota transakcji przekroczy ustawowy limit zwolnienia z podatku od darowizn, urząd skarbowy może domagać się zapłaty zaległego podatku wraz z karą za opóźnienie. Czy darowizna dla dziecka na konto będzie opodatkowana? Kiedy przelew przestaje być darowizną? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej! Co to jest darowizna i czym różni się od zwykłego przelewu?
Redakcja Serwisu Samorządowego PAP
ul. Bracka 6/8, 00-520 Warszawa
tel. (22) 509 29 25
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
facebook     twitter

Redakcja     O portalu
Możesz wypisać się lub zmienić dane kontaktowe w dowolnym momencie.